0216 443 30 30
dernek@dubider.org.tr

Mehmet Mercan İle DUBİDER Hakkında ( Haber 1919 )

Döner Üreticileri Birliği’nin ismi son zamanlarda sık gündeme gelmeye başladı. Özellikle halk sağlığı için ve dönerin tanımını değiştirilmesine karşı çıkan, iyilik hareketleri organize eden veya ya bu kuruluşlara yardımda bulunan bir STK olarak karşımıza çıkmakta.

Haber1919.com ailesi olarak DUBİDER’i tanımak ve okuyucularımıza tanıtmak istiyoruz. DUBİDER ile ilgili sorularımızı Reis Döner’in sahibi Dernek Başkanı Mehmet Mercan’a sorduk ve güzel keyifli bir röportaj çıktı ortaya.

Haber1919.com; DUBİDER ne zaman kuruldu ve amacı nedir ?

Mercan;
Döner Üreticileri Birliği, (DUBİDER) Döner sektöründeki sorunları gidermek, meselelere birlikte çözümler üretmek ve sektörü geliştirmek, halkın sağlıklı döner tüketmesini sağlamak amacı ile yakın zamanda kurulmuş dernektir.

Döner Sektörü bugüne kadar sahipsiz kalmış, sayısız problem ile karşı karşıyadır. Başta merdiven altı gıda üretim şartlarına uymayan hijyen olmayan ortamlarda üretim yapan kişiler yüzünden halk sağlığı tehdit altındadır. Sağlıklı ürün için ciddi yatırımlar yapmış, soğuk zincir ve hijyen şartlarında üretim yapan firmalar olarak sorumluluğumuzun bilinci ile öncelikle döner sevenlerin haklarını korumak, onlara her açıdan daha iyi döner yemelerini sağlamak amacı ile DUBİDER kuruldu.

Üreticiden son tüketiciye kadar yaşanan sıkıntılara çözümler üretmek, bu çözümleri de yetkili kurum ve kuruluşlarla birlikte nihayete ulaştırmak gayesini gütmektedir.

Haber1919.com; DUBİDER’in kaç üyesi bulunmakta ayrıca DUBİDER bir STK, oda niteliği taşımıyor, dernek çatısı altında sektörü nasıl disipline edeceksiniz, bu konuda yetkili mercilerle neler yapıyorsunuz?

Mercan;
DUBİDER’in şu anda 16 üretici üyesi bulunmaktadır. Her geçen gün de üye sayımız artmaktadır. Kısa süre içerisinde farklı bölgelerde şubelerimiz de olacaktır.

Başta Tarım ve Orman Bakanlığımız ve yetkili organları ile sürekli temas halindeyiz. Sağlık Üniversitesi ile ortak bir ‘Çalıştay’ düzenliyoruz. Dönerin bugüne kadar bir tanımı yapılmamış. Öncelikle bunu gerçekleştiriyoruz. Sahipsiz bırakılmış bir gücü kötü niyetli insanların oyuncağı olmaktan kurtarmaya uğraşıyoruz.

Haber1919.com; Ülkemiz döner pazarında kaç firma var ve bu pazarın büyüklüğü ne kadardır?

Mercan;
Türkiye’de kayıt dışı döner üretimi oranı oldukça yüksektir. Lokanta ve büfelerde bulaşık yıkanan lavabolarda hijyen olmayan şartlarda üretilip halk sağlığını tehdit eden dönerler, maalesef pazarın yüzde 80’ni oluşturuyor. Bu ürünleri tüketen insanlarımız zehirleniyor veya hasta oluyor. Kayıt dışı sağlıksız yapının çokluğu sebebi ile pazarın gerçek büyüklüğünü söylemek mümkün değildir. Soğuk zincir ve hijyen şartlarında üretim yapan tesislerimizin sayısı 100’ün altıdadır.

Haber1919.com; Kalite açısından haksız rekabetin biteceğine inanıyor musunuz?

Mercan;
Haksız rekabet her zaman olacaktır. İşini düzgün yapanlar ile işine hile katanlar her ülkede, her devirde olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Burada önemli olan Devletin kurumlarının denetleme ile haksız ile haklıyı ayırması, hile ve tağşiş yapanı cezalandırmasıdır. Büfe ve lokantalarda el yıkanan lavabolarda hazırlanan döner satılmasının önüne geçilmelidir. Her lokanta temiz ve soğuk zincire göre üretilmiş döner satmalıdır. Bunun takibini de önce denetleyenler sonra da döner yiyen halk kendisi yapmalıdır. Döner alırken bu döner nerede üretildi sorusunu sormalı, kendimiz takıyoruz denildiğinde o döneri almamalıdır.

Haber1919.com; Hile yapanların cezalandırılacağını ve bu insanların piyasadan çekileceğini, kısacası Avrupa ortamında bir düzenin geleceğini bekliyor musunuz?

Mercan;
Neden olmasın? Bizim ülkemizin AB ülkelerinden ne farkı var. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve denetleme personeli titizlikle bu konuya eğilecektir. DUBİDER olarak biz de elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Döner sevenler de fabrikada üretilen dönerin hem sağlıklı, hem lezzetli olduğunu bizlerin çalışmasıyla sizlerin duyurmasıyla öğrenecek. El birliği ile bunu başaracağız.

Haber1919.com; Son olarak neler söylemek istersiniz ?

Mercan; Son zamanlarda sektör içerisinde olmayan dönerin yapısını dahi bilmeyen insanların Türk döneri hakkında mesnetsiz doğrulardan çok uzak bir takım hoş olmayan açıklamalarda bulunuyor. Kimisi kendisini gündemde tutmak, kimisi ortalığı karıştırmak için üzerine vazife olmamasına rağmen konuşuyor. Bu Söylemleri DUBİDER olarak dikkate dahi almıyoruz. Türk Döneri sahipsiz değildir. DUBİDER olarak devletimizin yetkili organlarıyla yaptığımız üst düzey bir çalıştayımız vardır, yakında sonuçlarını açıklayacağız ve son sözü söylemiş olacağız.
Çalıştay sonuçlarını en kısa zamanda öğrenmek istediğimizi belirterek DUBİDER Başkanı Mehmet Mercan’a, Türk Döneri ve halk sağlığı ile ilgili verdikleri mücadele ve bu güzel röportaj için kendilerine teşekkür ederiz.


Kaynak : Haber1919.com

Bize Ulaşın
  • Merkez Yukarı Dudullu Mah. Nato Yolu Cad. Nebioğlu Sok. No:4/A Ümraniye / İSTANBUL
  • Telefon : 0216 443 30 30
  • E-Mail : dernek@dubider.org.tr