0216 443 30 30
dernek@dubider.org.tr

O Dönerciler Aslında Ne Kullanıyor

Türk Döner Üreticileri Birliği Dernek Başkanı (DUBİDER) Mehmet Mercan, son dönemde piyasaya çıkan ucuz et dönerciler hakkında Odatv’ye açıklamada bulundu.

Odatv yazarı Salih Seçkin Sevinç, son dönemde sayıları git gide artan ucuz et dönercileri ele alan bir yazı kaleme almıştı. “Önlerinde kuyruklar olan bu dönerciler adeta bir virüs gibi tüm ülke genelinde hızla yayılıyor” diyen Salih Seçkin Sevinç, ekonomik krizin sonuçlarına dikkat çekmişti.

“SAĞLIĞA ZARARLI”

DUBİDER Başkanı Mehmet Mercan, ucuz et dönercilerle ilgili Odatv’de yayımlanan yazı üzerine açıklamada bulundu. Mehmet Mercan, ucuz et dönercilerin, döner yapımında kullandıkları yağların sağlığa zararlı olduğunu belirtti.

Mehmet Mercan’ın Odatv’ye yaptığı açıklama şöyle:

“Ucuz et dönerciler yüzde 40’a varan sabun sanayinde kullanılan kavram yağları diye bilinen iç yağları ve böbrek yağları kullanıyorlar. Bu yağlar insan sağlığına çok zararlıdır, Türk dönerinin öteden beri gelen bir geleneksel yapısı vardır, bu yapı Orta Asya’ya kadar dayanan geleneksel bir Türk yemeğidir, Türk dönerinde kullanılan içerik aynen şöyledir!

Dana but, kuzu döş ve kuyruk yağıdır, bu ana bileşenleri yoğurt soğansuyu ve baharatlarla marinesi yapılarak hazırlanan doğru bir Türk döneridir. Türk döneri gayet sağlıklıdır besin değerleri insan sağlığına çok faydalıdır.

Ucuz et dönerciler 2010’da çıkartılan Avrupa Uyum Yasaları normlarında hazırlanan ‘5996 sayılı’ gıda kanununun boşluklarından türeyen merdiven altı diye tabir edilen firmalardır. Oysa Türk dönerinin temsilcileri vardır, onlar Gıda Tarım Bakanlığından onaylı hazır döner üreticileridir.

Hazır döner üreten firmaların izlenebilirliği ve kontrol edilebilirliği bakanlığımızca mevcuttur.

Şayet bir gıdanın izlenebilirliği ve kontrol edilebilirliği yok ise bunun sağlığından bahsedemeyiz.”

Kaynak : odatv.com

Bize Ulaşın
  • Merkez Yukarı Dudullu Mah. Nato Yolu Cad. Nebioğlu Sok. No:4/A Ümraniye / İSTANBUL
  • Telefon : 0216 443 30 30
  • E-Mail : dernek@dubider.org.tr