0216 443 30 30
dernek@dubider.org.tr

Ucuz dönerdeki tehlike ne?

Son dönemde sayıları her geçen gün artan ucuz fiyattan gram döner satışı yapan işletmelerin, halka sundukları dönerde sabun sanayisinde kullanılan yağlara yer verdikleri ortaya çıktı. Samsun Lokantacılar Odası’ndan konuya ilişkin tüketicilere uyarı geldi.

Türkiye genelinde son dönemde hızla yayılan ucuz döner satışı yapan işletmelerin halk sağlığını riske attıkları kaydedildi. Türk Döner Üreticileri Birliği Dernek Başkanı (DUBİDER) Mehmet Mercan, halka satışı yapılan dönerde sabun sanayinde kullanılan ucuz yağların katıldığını ifade etti. Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı ise mutfağını bilmedikleri işletmelere dikkat etmeleri, bildikleri ve tanıdıkları işletmeleri tercih etmeleri yönünde tüketicilere çağrı yaptı.

´BU BİR GIDA TERÖRÜDÜR’

Başkan Mehmet Mercan, “Son bir buçuk iki yıl içerisinde türeyen çok ciddi firmalar var. Bugün bir karkas etin fiyatı 35 TL iken, kemiğini yüzde 25 çıktıktan sonra 40 liraya. Pişirdikten sonra yüzde 35´e varan firesini ekledikten sonra zaten ise 60-70 TL maliyeti var. Kesinlikle bunlara itibar etmesinler. Bu dönerlerden yemesinler. Sabun sanayinde kullanılan 3-5 liralık yağları yüzde 40 oranında dönerin içerisine katıyorlar ve ‘ucuz döner’ diye, ‘sağlıklı döner’ diye millete yediriyorlar. Hiç mi işletme maliyetiniz yok? Hiç mi faturanız yok? Hiç mi personeliniz yok? Bunları kabul etmemiz mümkün değildir. Ayda 30-35 bin ton sağlıksız et yediriyorlar. Devletimiz topyekûn terörle mücadele ederken, ‘Gıda Terörünü’ gözden kaçırıyoruz. Biz bunu anlatıyoruz bu bir ‘Gıda terörüdür’, toplumu zehirlemeye yönelik orta vadede yok etmeye yöneliktir” diye konuştu. 

‘DÖNERİN DNA’SIYLA OYNANDI’

Türk dönerinin DNA’syla oynandığını ifade eden Başkan Mehmet Mercan, “Türk dönerinin eskiden buyana gelen bir geleneksel yapısı vardır. Bu yapı Orta Asya’ya kadar dayanan geleneksel bir Türk yemeğidir. Türk döneri dana but, kuzu döş ve kuyruk yağından yapılır. Bu ana bileşenleri yoğurt soğan suyu ve baharatlarla marine edilerek hazırlanan doğru bir Türk döneridir. Türk döneri sağlıklıdır, besin değerleri insan sağlığına çok faydalıdır. Ucuz et dönerciler 2010’da çıkartılan Avrupa Uyum Yasaları normlarında hazırlanan ‘5996 sayılı’ gıda kanununun boşluklarından türeyen merdiven altı diye tabir edilen firmalardır. Oysa Türk dönerinin temsilcileri vardır, onlar Gıda Tarım Bakanlığı’ndan onaylı hazır döner üreticileridir. Hazır döner üreten firmaların izlenebilirliği ve kontrol edilebilirliği bakanlığımızca mevcuttur. Şayet bir gıdanın izlenebilirliği ve kontrol edilebilirliği yok ise bunun sağlığından bahsedemeyiz” şeklinde konuştu.

LOKANTACILAR ODASI’NDAN ÇAĞRI!

Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı ise “Dernek olarak her zaman söylüyoruz ve yine belirtmek istiyorum; ucuz döner kesinlikle tercih edilmemesi gereken bir gıdadır. Bu işletmeler halk sağlığını hiçe saymaktadır. İlk gün de karşıydık ve bugün de karşıyız. Bu işletmeler, normal kasaptan alınan kaliteli eti ve yağı gramına uygun olarak dönere koyacak olsalar bu fiyata vermeleri mümkün değildir. Konuyla ilgili tavrımız nettir. Bir kase çorbanınım fiyatı 10 liradır. Çorba fiyatına döner satılmaz, satılamaz. Burada kalite mümkün değildir, kalitesizlik vardır. Dönerde fazla yağ kullanılmalıdır. Bu işletmeler döneri ucuza mal etmek için ucuz ürünler kullanıyorlar. Ucuz dönere dikkat ederseniz, yağı hemen donar ve eriyip kaybolup gider. Kısacası, hem diğer kentlerimizdeki vatandaşlarımız ve Samsunlular buna çok dikkat etmelidir. Ucuz döner yemesinler. Ucuz satılarak kaliteli olunmaz. Tüketicilerimiz, mutfağını yani içerisini bildikleri işletmelerden döner yesinler” ifadelerini kullandı.


kaynak: gazetegerçek

Bize Ulaşın
  • Merkez Yukarı Dudullu Mah. Nato Yolu Cad. Nebioğlu Sok. No:4/A Ümraniye / İSTANBUL
  • Telefon : 0216 443 30 30
  • E-Mail : dernek@dubider.org.tr